W wielu miejscach czytasz pewnie, że współpraca z influencerem się opłaca. Być może doświadczyłeś tego już na własnej skórze. W jaki sposób możesz to zmierzyć? Na co umówić się z influencerem jeszcze przed startem współpracy? Dowiedz się, czego możesz oczekiwać i, jak przeprowadzić akcję, by móc zmierzyć jej wyniki.

 

  1. Zasięg

Zasięg to liczba UU (unikalnych użytkowników), którym wyświetliła się treść reklamowa. To podstawowa statystyka, którą zwykle chętnie dzieli się każdy influencer. Nie jest to jednak tożsame z liczbą fanów lub followersów na Instagramie. Pamiętaj, że zasięg organiczny na Facebooku czy Instagramie nigdy nie wyniesie 100%. Ważne są twarde dane – takie, jak zasięg konkretnego postu czy filmu. Kiedy warto rozliczać się z influencerem w oparciu o ten cel? Tylko, jeśli zależy Ci na zwiększeniu świadomości marki bądź produktu. Ten KPI nie sprawdzi się jednak w kampanii, której celem jest zwiększenie sprzedaży.

 

  1. Kliknięcia i zaangażowanie

Oczekujesz konkretnego zaangażowania wobec prezentowanej przez influencera treści dotyczącej Twojej marki. Jeśli jest to post na Facebooku czy Instagramie, będziesz mógł sprawdzić w statystykach, ile razy ktoś w niego kliknął. A także, ile udostępnień, komentarzy czy reakcji zdobył.

Jeśli influencer pisze artykuł o Twoim produkcie, możesz też mierzyć liczbę przekierowań z jego tekstu na stronę internetową Twojego produktu. Wystarczy otagować w odpowiedni sposób link, by móc monitorować źródła odwiedzin. W ten sposób mierzysz zaangażowanie i zainteresowanie produktem.

 

  1. Liczba osób biorących udział w konkursie

Zależy Ci, by zrobić trochę szumu wokół nowego produktu lub usługi? Zorganizuj konkurs na profilu influencera. Zadaniem może być stworzenie i publikacja kontentu związanego z Twoją marką, np. zdjęcia na Instagramie opatrzonego specjalnym hashtagiem. Dzięki takiej akcji możesz w organiczny sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Pomiar rezultatów jest prosty – sprawdzasz liczbę postów opublikowanych z Twoim hashtagiem i reakcje pod każdym z nich.

 

  1. Liczba sprzedaży

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to będzie zapewne Twój główny cel. Influencer może opublikować swoje zdjęcie z Twoim produktem. Może też napisać o nim artykuł lub podzielić się specjalnym kodem promocyjnym. W tym ostatnim przypadku pomiar efektów współpracy będzie najłatwiejszy. Liczysz zakupy dokonane przy użyciu kodu promocyjnego i nie masz wątpliwości, jaki przychód wygenerowała dana współpraca. Jeśli influencer nie dzieli się kodem, a jedynie pokazuje Twój produkt, część sprzedaży możesz wyśledzić po źródle w Google Analytics, jednak znaczna ilość danych „ucieknie”. Wówczas pozostaje zgadywanie, co może być przyczyną wzrostu sprzedaży danego dnia. Post influencera czy może kampania na Facebooku?

 

Czytaj naszego bloga, by dowiedzieć się więcej na temat rozwijania swojego biznesu online.

Kontynując korzystanie z tej strony zgadzasz się na użycie ciasteczek. więcej informacji

Opcje ciasteczek (pliki cookie) na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka", aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z przeglądania strony. Kontynuując korzystanie ze strony bez zmiany ustawień ciasteczek lub klikając w "Akceptuj" wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zbieramy anonimowe statystyki wyświetlania strony przy użyciu narzędzi Google Analytics.

Zamknij