Przełom starego i Nowego Roku to czas podsumowań. Zarówno osobistych, jak i biznesowych. Jako przedsiębiorca na pewno wiesz, że każdy sukces i porażkę warto przeanalizować, by wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Po podsumowaniu przychodzi czas na zrobienie planu na kolejny rok. W styczniu masz zapewne dużo zapału i energii do działania, jednak z czasem entuzjazm opada i coraz trudniej doprowadzić do końca rozpoczęte zadania. Jak planować, by zrealizować postanowienia noworoczne? Czytaj dalej!

 

 1. Wyznacz cele

Cel to nie to samo, co marzenie. Nie pisz na kartce zdań w rodzaju: „w 2018 roku będę zarabiać więcej pieniędzy”. Cel, który ma szanse zostać zrealizowany, powinien być S.M.A.R.T., czyli być:

 •      skonkretyzowany – sformułowany bez miejsca na luźną interpretację
 •      mierzalny – zawierać np. konkretną liczbę, byś wiedział, kiedy go faktycznie osiągnąłeś
 •      osiągalny – realistyczny i rozsądny, ale nie nazbyt ambitny
 •      istotny – powinien stanowić dla Ciebie wartość, byś naprawdę chciał go osiągnąć
 •      określony w czasie – do kiedy go osiągniesz?

Gdy wszystkie postanowienia noworoczne zapiszesz w formie tak określonych celów – wiesz, do czego dążysz i kiedy chcesz to osiągnąć.

 

 1. Zrób plan działania

Masz już listę celów? Teraz każdy z nich postaraj się rozbić na kilka kroków, nie zapominając o zasadach S.M.A.R.T. Po co? Będziesz mógł rozsądnie śledzić swoje postępy oraz nagradzać siebie za to, że zbliżasz się do mety. Pomoże to również w rozdziale poszczególnych zadań przy bardziej złożonych projektach, wymagających udziału większej liczby osób.

 

 1. Rozdziel zadania

Czy wszystkie swoje cele jesteś w stanie osiągnąć w pojedynkę? Pewnie nie. Dlatego, po rozpisaniu ich na kolejne kroki, zastanów się, kto może zająć się ich realizacją. Jeśli masz zespół, na pewno delegujesz zadania i wyznaczasz ich termin wykonania (tzw. deadline). Najlepiej rozdziel zadania według posiadanych przez Twoich pracowników kompetencji i skup się na nadzorowaniu przebiegu oraz terminowości poszczególnych etapów projektu. Zgrany zespół to podstawa!

 

 1. Rozplanuj budżet

Ciarki przebiegły Ci po plecach? A może zaświeciły Ci się oczy? Nie każdy lubi pracować w Excelu i liczyć. Niestety, jeśli prowadzisz własny biznes, bez zrobienia planu budżetowego na kolejny rok, możesz przepaść z kretesem. Nawet, jeśli plan w ciągu roku ma ulegać zmianom, to warto go mieć jako punkt odniesienia i kompas wskazujący kierunek. Wyzwania finansowe również traktujmy jako cele na Nowy Rok. Najlepiej rozpisać budżet w podziale na poszczególnie miesiące i co miesiąc go weryfikować.

 

 1. Odpoczywaj

Żadne zadanie, szczególnie to wymagające kreatywności, nie zostanie dobrze wykonane, jeśli będziesz pracować bez przerwy, w stresie i zmęczeniu. Dlatego nigdy nie zapominaj o czasie na odpoczynek: dla Ciebie i Twojego zespołu. Przy wyznaczaniu terminów realizacji swoich celów uwzględniaj okresy wakacyjne czy świąteczne. Uwierz nam – nie ma szans, by praca szła wtedy równie sprawnie, co w zwykłym czasie. Dlatego nie warto planować wykonania czegoś, czego ostatecznie nie zrealizujesz, bo zasiedzisz się ze swoją rodziną. Czasem warto odpuścić i nabrać świeżej energii do działania.

 

 1. Świętuj

Każdy osiągnięty cel, a nawet krok do celu, to świetna okazja do świętowania. Nagradzaj siebie i swoich pracowników. To nie musi być nagroda finansowa. Może być spotkanie z kimś bliskim, wyjście do kina w środku tygodnia albo wieczór z ulubionym serialem. Po prostu na to zasługujesz. A przy okazji wyrabiasz w sobie skojarzenie osiągniętego celu z nagrodą. Zamiast od razu brać się za realizację kolejnego kroku, zatrzymaj się na moment. Zrób coś dla siebie i odetchnij.

 

Wszystkim klientom oraz czytelnikom naszego bloga życzymy samych zrealizowanych celów w Nowym 2018 Roku!

Ekipa Click2CallMe

Kontynując korzystanie z tej strony zgadzasz się na użycie ciasteczek. więcej informacji

Opcje ciasteczek (pliki cookie) na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka", aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z przeglądania strony. Kontynuując korzystanie ze strony bez zmiany ustawień ciasteczek lub klikając w "Akceptuj" wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zbieramy anonimowe statystyki wyświetlania strony przy użyciu narzędzi Google Analytics.

Zamknij